а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсценација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26668
1. Кулиси и опрема за театарска претстава, сценско обликување.
Албански: insenacion
Употреба: Сцена
2. Преработка и приспособување на прозно дело за изведба на сцена.
Англиски: staging Албански: insenacion
Употреба: Литература
3. Определено привидно дејство што доведува некого во заблуда.
Албански: insenacion
Употреба: Преносно значење
Изведенки
инсценациски прид.
инсценацискиот
Што се однесува на инсценација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК