а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсуфициенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32886
1. Неспособност, слаба работа на некој орган (особено на срцето) како последица на некое заболување.
Англиски: insufficiency Албански: insuficiencë, paaftësi
Употреба: Медицина
2. неспособност, слабост, нецелосност, недостиг
Англиски: lack Албански: insuficiencë, mungesë
Примери:
Таа инсуфициенција на свеста за состојбата во нашава земја е пречка да се отпочне со промени.
Изведенки
инсуфициентност ж.