а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсулин

(едн.) инсулинот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36342
1. Хормон на панкреасот што ја регулира размената на шеќерот во организмот.
Англиски: insulin Албански: insulin
Употреба: Медицина
2. Лек против шеќерната болест што го содржи овој хормон.
Англиски: insulin Албански: insulin
Изведенки
инсулински прид.
Пример: инсулинска термапија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК