а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инструменталист

мн. инструменталисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изведува инструментална музика.
Англиски: instrumentalist
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи