а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инструкција

мн. инструкции
Вид збор: Именка, женски род
Упатство, упатување, поучување како да се изврши некоја работа, задача.
Англиски: instruction
Примери:
Тие дејствуваат според неговите инструкции.
Им даваше инструкции на учениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи