а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инструктор

мн. инструктори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21119
Лице што дава инструкции, што поучува, што врши обука за оспособување во некоја дејност.
Англиски: instructor
Примери:
фитнес инструктор
инструктор за попис на населението
Изведенки
1. инструкторка ж.
инструкторки
2. инструкторски прид.
инструкторскиот
Што се однесува на инструктор.
Пример: инструкторска возачка дозвола
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК