а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инструктивен

инструктивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25390
Што содржи или дава инструкции, што упатува, поучува.
Англиски: instructive
Примери:
Настојуваше низ инструктивни сугестии да придонесе за подобро совладување на литературниот јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК