а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инструира

инструираат; инструирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 39839
Даде, дава упатство за работа.
Англиски: instruct
Примери:
Наставникот ја следи и инструира работата на учениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК