а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

институција

мн. институции
Вид збор: Именка, женски род
1. Установа, завод, орган на власта, научен или образовен центар.
Англиски: institution Албански: institucion
Употреба: Административен термин
Примери:
научна институција
културна институција
здравствена институција
2. Општествена форма регулирана со закон во која стапуваат луѓето вршејќи определена дејност.
Англиски: institution
Употреба: Правда
Примери:
брачна институција
Семејството како институција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи