а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

институционализам

институционализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Правец во американската политичка економија што го истакнува влијанието на општествените институции врз економското однесување на луѓето.
Англиски: institutionalism Албански: institucionalizëm
2. Приврзаност кон институциите и кон власта.
Англиски: institutionalism Албански: institucionalizëm
Примери:
Тој е олицетворение на институционализмот, тој ги поседува сите познати особина на селската власт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи