а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

институционален

институционални
Вид збор: Придавка
Што постои како институција, што се однесува на институција.
Англиски: institutional
Примери:
Институционален статус.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи