а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

институт

мн. институти
Вид збор: Именка, машки род
1. Установа што се занимава со научноистражувачка дејност.
Англиски: institute Албански: institut
Примери:
Институт за масовна комуникација.
Медицински институт.
2. воспитна установа
Англиски: school Албански: institut shkollor
Употреба: Образование
3. Правен пропис, законско начело.
Англиски: principle Албански: institucional
Изведенки
институтски прид.
институтскиот
Што се однесува, што припаѓа на институт.
Пример: институтски кадар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи