а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инстинктивен

инстинктивни
Вид збор: Придавка
Што е нагонски, несвесен, предизвикан од инстинктот.
Англиски: instinctive
Примери:
Правеше инстинктивни, ненадејни движења.
Изведенки
инстинктивност ж.
Својство на тоа што е инстинктивно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи