а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инстанца

мн. инстанци
Вид збор: Именка, женски род
Секој одделен степен во државната управа, во судската или во административната хиерархија со посебна организираност, надлежност и овластување.
Англиски: instance
Употреба: Административен термин
Изведенки
инстанција ж.
мн. инстанции
FlexiMac
 менување на македонски глаголи