а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсталација

мн. инсталации
Вид збор: Именка, женски род
1. Систем од поставени или вградени технички средства и апарати со определена намена.
Англиски: installation Албански: instalim
Примери:
Електрична инсталација.
Водоводна инсталација.
Теле фонскаинсталација.
2. инсталирање
Албански: instalim
3. Уметничка поставка на вајарско дело од повеќе компоненти.
Англиски: exhibition Албански: shfaqje
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
1. инсталациски прид.
инсталацискиот
2. инсталационен прид.
инсталациониот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи