а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспирира

инспирираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Поттикне, поттикнува, служи како инспирација.
Англиски: inspire
Примери:
Тој систем бил инспириран од играта со карти наречена „Пасијанс“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи