а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспирација

мн. инспирации
Вид збор: Именка, женски род
1. Ненадејна побуда за духовно творење.
Англиски: inspiration Албански: inspirim
Примери:
Тоа дело беше плод на една силна внатрешна инспирација.
2. Побуда, поттикнување на нешто.
Англиски: inspiration Албански: inspirim
Примери:
Неговите зборови беа поттик, инспирација да истраеме докрај.
3. Вдишување, земање воздух во белите дробови.
Англиски: breathing Албански: frymëmarrje
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи