а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспиратор

мн. инспиратори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што поттикнува на нешто, што вдахнува, дава некоја идеја.
Примери:
Тој не е само учесник во настаните, туку и еден од инспираторите на борбата која ќе го обесмрти.
Изведенки
инспираторка ж.
мн. инспираторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи