а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспиративен

инспиративни
Вид збор: Придавка
Што дава инспирација, што поттикнува на нешто.
Англиски: inspirational
Примери:
Восвојата нова книга, поетот наоѓа нова инспиративна тема: родниот крај и неговата убавина.
Тој одржа еден навистина инспиративен говор.
Изведенки
1. инспиративно прил.
Пример: Тој прецизно и инспиративно ги изнесе своите ставови.
2. инспиративност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи