а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспекција

мн. инспекции
Вид збор: Именка, женски род
1. прегледување, преглед
Англиски: inspection Албански: inspektim
Примери:
Утре, во девет часот ќе извршам инспекција.
2. Надгледување, вршење надзор.
Англиски: inspection Албански: inspektim
3. Службен орган што врши контрола, што надгледува.
Англиски: inspection Албански: inspektim
Употреба: Административен термин
Примери:
Градежна инспекција.
Пазарна инспекција.
Санитарна инспекција.
Изведенки
инспекциски прид.
инспекцискиот
Пример: Инспекциска служба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи