а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспектор

мн. инспектори
Вид збор: Именка, машки род
Службено лице што врши инспекција.
Англиски: inspector
Употреба: Административен термин
Примери:
училиштен инспектор
полициски инспектор
инспектор на санитарната управа
Изведенки
1. инспекторски прид.
инспекторскиот
Што се однесува на инспектор, што е составен од инспектори.
Пример: инспекторски надлежности, инспекторска комисија
2. инспекторка ж.
мн. инспекторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи