а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инспекторат

мн. инспекторати
Вид збор: Именка, машки род
1. Служба што врши инспекција.
Англиски: inspectorate Албански: inspektorat
2. Установа, зграда во која е сместена инспекторската служба.
Англиски: inspectorate Албански: inspektorat
FlexiMac
 менување на македонски глаголи