а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсолвентен

инсолвентни
Вид збор: Придавка
Што е неспособен да плати, платежно неспособен да одговори на обврските.
Англиски: insolvent Албански: insolvent
Употреба: Економија
Примери:
Инсолвентен должник.
Изведенки
инсолвентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи