а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инскрипција

мн. инскрипции
Вид збор: Именка, женски род
Запишување; ставање наслов, натпис.
Англиски: inscription
Примери:
Грчко-римските надгробни инскрипции ги претставуваат настаните опишани во Новиот завет, а има и цитати од светите книги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи