а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсерт

мн. инсерти
Вид збор: Именка, машки род
Куса белешка во весник, информација на радио, телевизија, исечок, дел од филм, книга и сл.
Англиски: insert
Примери:
Беа прикажани неколку филмски инсерти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи