а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсект

мн. инсекти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3598
Ситна животинка од родот на членконогите.
Англиски: insect
Употреба: Зоологија
Примери:
Ме каснал некој непознат инсект.