а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсектицид

мн. инсектициди
Вид збор: Именка, машки род
Хемиско средство за уништување на штетните инсекти.
Англиски: insecticide
Употреба: Екологија , Земјоделство
Изведенки
инсектициден прид.
инсектицидниот
Пример: Инсектициден препарат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи