а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсектариум

мн. инсектариуми
Вид збор: Именка, машки род
Заграден простор со стакло или со метална мрежа во кој се чуваат или се одгледуваат инсекти заради проучување на нивниот живот.
Примери:
инсектариум од мравки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи