а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсан

инсанот
Вид збор: Именка, машки род
1. човек
Англиски: human Турски: insan Албански: njeri, insan
Употреба: Архаизам
Примери:
Не е инсанот мравка, па да го газиш.
2. луѓе, народ
Англиски: people Албански: insan, popull
Употреба: Архаизам
Примери:
Полетопочна да се полни со жив инсан, и мажи и жени и деца.
Изведенки
исан м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи