а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инокосен

инокосни
Вид збор: Придавка
1. Што нема доволно работна сила во домаќинството.
Англиски: alone
Примери:
Во инокосните семејства имало случаи при породувањето да помага и мажот.
2. Што не е член на задругата или колективот, што е самостоен.
Англиски: independent
Примери:
Тој праша како си дозволиле да закажуваат седница без да го повикаат него, инокосниот.
Изрази
Инокосен орган - самостоен орган, директор на претпријатие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи