а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иновира

иновираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Воведе, воведува нешто ново.
Англиски: innovate
Примери:
Направија обид да ја иновираат уметничката поезија со нови поетски облици.
Изведенки
иновирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи