а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иноверец

мн. иноверци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што припаѓа на друга вера, на друга религија.
Примери:
Таа се омажи со иноверец и ја заборави својата вера.
Изведенки
1. иноверка ж.
мн. иноверки
2. иноверски прид.
иноверскиот
Што се однесува на иноверец.
Пример: иноверска пропаганда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи