а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иновација

мн. иновации
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е воведено како ново во некоја област.
Англиски: innovation
Примери:
Технолошки иновации.
Графички иновации.
Јазични иновации.
Изведенки
иновациски прид.
иновацискиот
Пример: Иновациски поетски јазик. Иновациски дух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи