а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкубира

инкубираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Развива со создавање поволни услови.
Англиски: incubate
Употреба: Медицина
2. (се инкубира) Се развива полека без надворешни симптоми.
Англиски: incubate
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи