а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкубација

(едн.) инкубацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Периодот од заразувањето до појавата на првите симптоми на болеста.
Англиски: incubation Албански: inkubacion
Употреба: Медицина
2. Вештачко ведење на пилиња во инкубатор.
Англиски: incubation Албански: inkubacion
Употреба: Земјоделство
3. Времето што е потребно за да се развие плодот во јајцето.
Англиски: incubation Албански: inkubacion
Употреба: Медицина
Изведенки
инкубациски прид.
инкубацискиот
Пример: инкубациски период
FlexiMac
 менување на македонски глаголи