а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкубатор

мн. инкубатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат за вештачко ведење на пилиња со помош на топлина.
Англиски: incubator Албански: inkubator
Употреба: Земјоделство
2. Специјална комора во која се негуваат слаби и недоносени новороденчиња.
Англиски: incubator Албански: inkubator
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи