а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкрустира

инкрустираат; инкрустирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави инкрустација.
Англиски: incrust Албански: inkruston
2. втисне, втиснува
Албански: inkruston, shtyp, vulos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа е дело кое во историската димензија инкрустира психолошка содржина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК