а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инклузивен

инклузивни
Вид збор: Придавка
Што е заедно, што припаѓа кон нешто.
Англиски: inclusive
Примери:
градење на инклузивно и недискриминаторско општество
Изведенки
инклузивно прил.
Пример: Името на државата мора да биде одраз на карактерот на државата - единството мора да биде инклузивно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи