а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инквизиција

(едн.) инквизицијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11541
1. Средновековен католички духовен суд што ги прогонувал и жестоко ги казнувал еретиците.
Англиски: inquisition Албански: inkvizicion
Употреба: Историја
2. Испитување на обвинет со примена на сурови методи.
Англиски: inquisition Албански: inkvizicion
Употреба: Преносно значење
Изведенки
инквизициски прид.
инквизицискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК