а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инквизитор

мн. инквизитори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19617
1. Член на инквизицијата.
Англиски: inquisitor Албански: inkvizitor
Употреба: Историја
2. Груб, престрог човек.
Англиски: inquisitor Албански: inkvizitor
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК