а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инка

мн. инки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11025
1. Направа во вид на конус, на врвот продолжен со цевка што служи за претурање течност во сад со тесен отвор.
Англиски: funnel Албански: hinkë
2. Тоа што личи на таа направа (звучник, кратер, дупка во земјата).
Англиски: funnel Албански: hinkë
Употреба: Разговорно
Изрази
Ум со инка не се тура - залудно се обидуваш да го вразумиш, да го опаметиш.
Изведенки
инкичка ж.
мн. инкички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК