а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкасатор

мн. инкасатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги наплатува сметките за вода, струја, телефон и прима готови пари, главно надвор од установа; благајник, наплатувач.
Англиски: cashier Германски: Inkassant Албански: inkasator
Употреба: Економија
Примери:
Кога доаѓа инкасаторот, ништо не прашувам, плаќам колку што ќе побара.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи