а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкарнација

мн. инкарнации
Вид збор: Именка, женски род
1. олицетворение, отелотворување
Англиски: incarnation Албански: inkarnim, mishërim
Примери:
Вие сте совршена инкарнација на мојот идеал за жена.
Тој човек беше целосна инкарнација на добрината.
2. Појава на божество во облик на човек или на некое друго суштество.
Англиски: incarnation Албански: inkarnim, mishërim
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи