а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иницијатор

мн. иницијатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што дава иницијатива за нешто, за некоја работа, дело.
Англиски: initiator
Примери:
Меѓу децата, тој беше главен иницијатор на многу игри и лудории.
Изведенки
иницијаторка ж.
мн. иницијаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи