а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иницијатива

мн. иницијативи
Вид збор: Именка, женски род
Почетна идеја, побуда, поттик за некоја работа.
Англиски: initiative Албански: iniciativë
Примери:
На негова иницијатива се организираше работна акција.
Недостигаше иницијатива за да се отпочне соработа.
Изведенки
иницијативен прид.
иницијативниот
Што дава иницијатива.
Пример: иницијативен одбор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи