а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иницијал

мн. иницијали
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично во мн.) Првите букви од името и презимето.
Англиски: initial Албански: inicial
Примери:
Во аголот на шамичето беа навезени нејзините иницијали: К. Ј.
2. Крупна украсена буква на почетокот на текст во книга.
Англиски: initial Албански: inicial
FlexiMac
 менување на македонски глаголи