а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иницира

иницираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Предизвикува или поттикнува нешто да почне.
Англиски: initiate
Примери:
Oбиди да се иницира строго казнување за извозот на технологија.
Изведенки
иницирање ср.
(едн.) иницирањето
глаг. им.
Пример: Најзначаен елемент во тој процес е иницирањето на движењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи