а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инженер

мн. инженери
Вид збор: Именка, машки род
Лице со високо техничко образование.
Англиски: engineer
Примери:
машински инженер
градежен инженер
шумарски инженер
Изведенки
инженерски прид.
инженерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи