а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инженерство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Високо техничко образование, студии за инженер.
Англиски: engineering Албански: inxhinieri
Употреба: Образование
2. Професија, специјалност на инженер.
Англиски: engineering Албански: inxhinier
FlexiMac
 менување на македонски глаголи