а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инженерија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Род во војската што се занимава со технички и градежни работи.
Англиски: engineers
Употреба: Воен термин
Изведенки
инженериски прид.
инженерискиот
Пример: Инженериска единица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи